Bahçe Düzenleme Nasıl Yapılır?

İçerik 1 yöntem ve 9 adımdan oluşuyorSoru & Cevap

Bahçe düzenleme bahçecilik işine yeni başlayanlar için en önemli aşamalar arasında ilk sırayı yer alır. Bahçe düzenlemesi fikirleri, pratik bahçe düzenleme örnekleri, bahçe düzenlemesi nasıl yapılır, bahçe düzenleme teknikleri gibi sorgulama yapan insanlar için nasıList ekibi olarak derlediğimiz içeriği okuyun!

Hemen sayfayı aşağı kaydırarak bahçe düzenleme nasıl yapılır resimli anlatım olarak adım adım öğrenin!

[YÖNTEM-1] Bahçe Düzenleme Adımları

 1. Bahçenizin yerini tam olarak belirleyin.

Seçtiğiniz yer: güneşli mi? gölgeli? Sola eğimli mi? Toprak sert bir yağmurdan sonra çamur birikintisine dönüşüyor mu? bu sorulara cevap bulun.

 1. Bir parça kağıt üzerine hayalinizdeki bahçeyi çizin.

Mümkün olduğunca, ölçekli bir kağıt düzeni tutun. Bahçenizin güneş ve su için rekabet etmesi gereken arazi veya bina özelliklerini ekleyin.

 1. Bahçenizde ne büyütmek istediğinize karar verin.

Sebze, çiçek, süs bitkileri, ağaç? Her tür bitkinin optimum büyüme koşulları için kendine özgü gereksinimleri olduğunu bilerek bahçenizi oluşturun.

 1. Belirlediğiniz bitkilerin yetişme koşullarını öğrenin!

Tohumdan veya fide olarak mı dikeceksiniz? Ya da halihazırda kurumuş bitkileri kullanmak ister misiniz? Çoğu sebze (kuşkonmaz ve ravent hariç) her yıl tohumdan yetiştirilirken, çoğu çiçek fidan olarak ekilirse daha iyi olur.

 1. Bahçe planını işaretleyin.

Bu işlem zemini belirlemenizde size yarımcı olacaktır. Bunun için plastik bir sınır belirleyici kullanabilirsiniz. Yerinizi bildiğiniz sürece ayrıntılı olarak şekil vermeyin.

 1. Yabancı otları bahçenizden çıkarın.

Bahçenizde bulunan çimeni, yabani otları ve diğer otları toplayın. Bu bitkileri tamamen ortadan kaldırırsanız bahçenizde mahsuller en iyi şekilde yetişir, çünkü ot ve yabani otların kökleri ve tohumları çok üretkendir ve çıplak olarak toprağa atılsa bile büyür.

 1. Ekim yapacağınız alanı hazırlayın.

 • Tohumlar için: Her bir bitkinin ekileceği bir kürekle halkaları işaretleyin. Tohumlarınızı, tohum paketindeki talimatlara göre açın.
 • Fideler için: Köklere zarar vermemek için çok dikkatli olun, fideleri bireylere ayırın. Fidanları bitkilerin yerleştirilmesinden emin olmak için istediğiniz yere ayarlayın. Bir kürek ile küçük bir delik kazın ve fide dikin, kök topu tamamen kapattığınızdan emin olun ve sıkıca patlayın.

 1. Bahçenizde bulunan toprağa su verin.

Seçilen bitkinin ekim sistemini bilin; Bazıları nemli toprakları tercih ederken, bazıları ise kuru toprak tercih edilir. Bazı bitkiler hızlı bir şekilde başa çıkabilirken, diğerleri hızlı bir şekilde üstesinden gelebilir ve rekabet edebilir.

bahçe düzenleme nasıl yapılır

 1. Bahçenizdeki bitkilerin gelişmesini izleyin.

Bahçe düzenleme işlemleri sırasında en eğlenceli alan bahçede bulunan bitkilerin büyüyüp gelişmesini izlemektir.

İlginizi Çekebilir >> Bahçede Çalışırken Giyinme Nasıl Yapılır?

Bunu paylaşarak sende insanlara yararlı olabilirsin!
nasıList okuyarak bilgileniyorsun

nasıList platformunun temel misyonu insanların öğrenmesine yardımcı olmaktır. Az önce okuduğunuz içeriğin size faydalı olmasını diliyoruz. Yukarıda bulunan paylaşım butonları aracılığıyla içeriği arkadaşlarınızla paylaşarak sizde insanlara yararlı olabilirsiniz.

Bu içeriği okuduğunuzu bize bildirmek için aşağıdaki butona tıklayın. İnsanlara birşeyleri nasıl yapacağını öğretmeyi amaçlayan misyonumuzu desteklediğiniz için teşekkür ederiz.

Konu ile ilgili aklınıza takılanları sorun!
İçerik Bilgileri
Kategori:Ev ve Bahçe
Güncelleme:8 ay önce
Görüntülenme:560
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Oy eklemek için bir yıldızı tıklayın
İçerik Bilgileri
Kategori:Ev ve Bahçe
Güncelleme:8 ay önce
Görüntülenme:560
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Oy eklemek için bir yıldızı tıklayın