Can Kıraç’ın Torunu Kimdir?

Can Ata Kıraç cumhuriyet dönemi çocuklarından biridir. Babası Ali Numan Kıraç Ankara Etimesgut Atatürk Orman Çiftliğinde Ziraat Mühendisi olarak görev almıştır. Can Ata Kıraç bu vesile ile 22 Mayıs 1927 yılında Ankara Etimesgut’ta dünyaya gelmiştir. Bu süreçte ve sonrasında babasının Eskişehir’de görev yaptığı 10 yıllık süreçte Can Ata Kıraç’ın toprağa olan yoğun ilgisi ortaya çıkmış ve eğitim konusunda babasını kendine örnek almıştır. Eğitimine çok önem verilen ünlü şahsiyet bu eğitimler sonucunda başarılarla dolu iş hayatı için sağlam temeller oluşturmuştur. Babası olan Ali Numan Bey toprakla uğraştığı için Atatürk tarafından kendisine Kıraç soyadı verilmiştir. Buna ek olarak Can Ata Kıraç’ın Can ismi de Atatürk tarafından verilmiştir. Bu durumun hem aile hem de birey için çok önemli bir övünç kaynağı olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

1946 yılında Galatasaray Lisesini bitiren iş insanı sonrasında 1950 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesini bitirmiştir. Hemen bu yıl göreve başlayan Can Ata Kıraç iş hayatındaki ilk eğitimini Bernar Nahum’dan almıştır. Koç Grubu Otomobil şirketleri grubunda göreve başlayan Can Ata Kıraç, 1957 yılında koç grubunun ortak olduğu Egemak firmasında müdür yardımcısı olarak görece başlamıştır. 1 yıl sonra çalışma başarısı ve azmi ile şirkete genel müdür olmaya hak kazanmıştır. 11 yık boyunca şirkette yöneticilik yapmış ve bu zaman zarfında İzmir’de ikamet etmiştir. Eğitim hayatında ve iş hayatının ilk dönemlerinde spora ilgi duyan şahıs, lisanslı olarak basketbol oynamış ve felsefi konulara önemli derecede ilgi duymuştur. Çalışma hayatının getirmiş olduğu ticaret ve yöneticilik konuları, Can Ata Kıraç İlgi alanları içinde öne çıkan konular olarak karşımıza gelmiştir.

Can Ata Kıraç’ın babası olan Ali Numan Kıraç 1927-1931 yıllarında Amerika’ya giderek bu ülkede faaliyet gösteren ilk ziraat mühendisi olarak tarihe geçmiştir. Ali Numan kıraç ve oğulları Can Ata Kıraç ve İnan Kıraç, bu ülkenin iş ve sosyal hayatında tanınan kişilikler olarak karşımıza çıkmıştır. Çalışma hayatı aktif olarak 41 yıl süren ünlü iş insanı, bu sürecin son dönemlerinde 1987-1993 arasında VKV Vehbi Koç Vakfı İdare Heyeti üyesi olarak görev yapmıştır. Aktif çalışma hayatını tamamladıktan sonra boş durmamış ve 1995 yılında Anılarımla Patronum Vehbi Koç, 2004 yılında ise Anılar Olaylar ve Kolajlı Taşlamalar kitaplarını yazmıştır. Bu kitaplar Can Ata Kıraç için yazarlık tecrübesi olarak görülürken, kişiyi tanıtan kitapların da yazıldığına dikkat çekmek gerekir.

1954 yılında İnci Atav ile hayatını birleştirmiş olan Can Ata Kıraç 65 yıl mutlu bir evlilik hayatı sürmüştür 2019 yılında ise eşini kaybetmiştir. Çocukları Aslı ve Ali Numan Kıraç olup Torunları ise Yasemin ve Can Kıraç torunu olarak bilinmektedir.


Bununla ilgili nasıList'ler

Yorum Yap ·

[ratemypost]

Sıradaki nasıList ↓

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail