En 340 Kalite Standartı Ne? Kalite Standartları Neden Önemli? 

En 340 Kalite Standartı Ne? Kalite Standartları Neden Önemli? 

İş yerlerinde, gerekli güvenlik standartlarını sağlamak adına, iş kıyafetlerinin kalite standartlarına uygunluğu oldukça önemli. Personelleri olası risklere karşı korumak için gerekli İSG standartları içinde yer alan En 340, iş alanlarındaki olası risklere karşı mutlaka uygulanması gereken bir standart. İş kıyafetleri çözümleri sunan yildirimlargiyim.com.tr Dijital Kanallar sorumlusu Esra İyiiş, En 340 kalite standardına dair önemli bilgiler paylaştı.

En 340 ne demek?

Yıldırımlar Giyim Dijital Kanallar Sorumlusu İyiiş, şu bilgileri aktardı:

İş güvenliği ve sağlığı standartlarını sağlamak, iş verenler için hem bir yasal yükümlülük, hem de aynı zamanda personellere karşı önemli bir sorumluluk. İş pantolonu, tulumu ve diğer iş elbiseleri, İSG sürecinin en önemli noktalarından biri. Burada da, işverenler için standartlara uygun elbiseleri tercih etmek ön plana çıkıyor. Türkiye’de belirlenmiş standartlar, TS standartlardı. EN ise, Europern Norm’un kısaltması ve Avrupa standartlarını ifade ediyor. Bu standartlar, AB üyesi ülkeler için zorunluluk olsa da, ülkemizde de EN standartları önemseniyor. En 340, genel olarak koruyucu giysilerin standartlarını ifade ediyor. En 340 altına yer alan farklı standartlar, iş elbiselerinin farklı iş ortamları için sahip olması gereken standartları belirtmekte. En 340 tek başına kullanılan bir standart değil, En 343 gibi farklı standartlarla birlikte kullanılır.

TS EN 340 iş kıyafetleri nasıl olmalı?

TS EN 340 standardı, bahçıvan tulumu ve diğer iş elbiselerinde, genel koruyuculuk özelliklerini ifade eder. Bu özellikler içinde ergonomi, zararsızlık, uyumluluk ve işaretleme konularındaki gereklilikler yer alır. Spesifik ihtiyaçlar için, iş pantolonu, tulumu ya da tişörtünde farklı özellikler söz konusu olabilir. En 340 ise, genel iş kıyafetleri standardını ifade ettiği için, hem bir referans, hem de tüm iş kıyafetlerinin sahip olması gereken bir standart. En 340 dendiğinde, ilk olarak sağlık açısından zararsız bir kıyafet akla gelmeli. Buna ek olarak beden ölçüsü gösterimine sahip, ergonomik ve eskimeye karşı dirençli kıyafetler bu standarda uygun. 

İşaretleme ve diğer gereksinimler

En 340 standardına sahip olan iş kıyafetlerinde olması gereken işaretlemeler de söz konusu. Bunların başında CE işareti geliyor. Buna ek olarak temizlik ve bakım ile ilgili semboller, piktogram ve iş kıyafetinin içerdiği referanslar da önemli. En 340 kapsamında, etiketlemeler herkes tarafından okunabilir ve görünür olmalı. Giysiyle ilgili önemli işaretler, etike kısmında yer almalı. 

En 340, buna ek olarak eskime sürecine karşı dayanıklı iş elbiselerini kapsar. İş performansını ve iş güvenliğini olumsuz etkilememesi adına, bu standarda sahip olan iş kıyafetlerinin renk değişikliğinin yanı sıra, boyut değişikliğinin iş performansına olumsuz bir etkisinin gözlenmemesi önemli. Hepsinden önemlisi, TS En 340 standardına sahip bir iş kıyafeti zararsız olmalı. Kıyafetin, vücuda temas eden bölgelerinin sivri olmaması, zararsızlık kapsamında önemli. 

Seydişehir Haber


Bununla ilgili nasıList'ler

Yorum Yap ·

[ratemypost]

Sıradaki nasıList ↓

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail