Hukuk Çevirisi

Hukuki belgelerin tercümesi için sunulan hizmet olan hukuk çevirisi titizlikle yürütülmesi gereken bir iştir. Hukuki belge, makale ya da metinlerin çevrilmesini kapsayan bu hizmete hayatın her alanında ihtiyaç duyulabilir. Kendine özgü yapısı ve terminolojisi bulunan çevirilerin uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Eğer tercüme sırasında bir yanlış yapılırsa bunun sonuçları ağır olabilir. Hukuki metinler yasal sonuçlar doğurduğundan ve geniş kitlelere hitap ettiğinden içeriğini özüne uygun şekilde hazırlamak gerekir.

Ana metne sadık kalmak çevirilerde dikkat edilmesi gereken başlıca noktalardan biridir. Hukuki tercümelerde kesinlikle yoruma yer verilmemeli, hukuki terimlere göre çeviri yapılmalıdır. Bu nedenle çevirmenin hukuki terimlere hakim olması gerekir. Hukukla ilgili her türlü metin çeviriye konu olabileceğinden bunlar hakkında önceden bilgi edinilmeli ve hatta eğitim alınmış olunmalıdır. En çok tercüme talep edilen metinlere bakıldığında bunlar arasında dava çözümü, mahkeme kararları, protokoller, sözleşmeler, dilekçeler ve benzer hukuki belge türleri yer alır. Her bir belge ilgili içeriğe ve terminolojiye göre hedef dile tercüme edilir.

Hukuki Çeviri

Çevirmenler tarafından yapılan hukuki çeviri mutlaka kusursuz olmalıdır. Örneğin boşanma ve evlenme evraklarında yapılacak bir hata işlemin geçersiz olmasına yol açabilir. Hukuki metinler bu tür ciddi sonuçlar doğurur. Tercümelerde hukuk ilkesinin dışına çıkılmaması gerekir. Aslına uygun şekilde yapılmayacak çeviriler ileride ortaya çıkacak hukuki durumların sebebi olabilir. Bunu önlemek adına işinde profesyonel çevirmenlerden oluşan tercüme büroları ile çalışmak önemlidir. Hukuki metinlerin insan yaşamını doğrudan etkileme gücü olduğundan tercümelerde bu durum göz önünde bulundurmalıdır. Adalet ilkesi eşliğinde gerçekleşen çevirilerde tarafsızlık ve deneyim göz ardı edilmemeli, çevirmenin hukuki sorumluluk altında olduğu unutulmamalı, içerikte kullanılan söz öbekleri ve kelimeler hukuk alanına uygun şekilde seçilmelidir.

Çeviri talepleriniz ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için www.okeanostercume.com.tr web sitemizi ziyaret edebilir veya 0212 221 45 21 ve 0553 910 31 32 numaralı MOBİL / WHATSAPP / TELEGRAM hattımız aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.


Bununla ilgili nasıList'ler

Yorum Yap ·

[ratemypost]

Sıradaki nasıList ↓

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail