Mikrodalga Fırında Çikolata Eritme Nasıl Yapılır?

Eritilmiş çikolata, lezzetli olmakla birlikte çok yönlü kullanım için her zaman idealdir. Dondurma ve hamur işleri için bir tepesi olarak üzerine dökebilir ya da kek dilimleri veya çikolata kaplı meyveler gibi eğlenceli tatlılar oluşturmak için kullanabilirsiniz. Çikolatanın çoğu kez bir çift kazanda erimesine rağmen, hızlı ve kolay bir şekilde erimiş çikolatayı sadece mikrodalga ile hızlı ve kolay bir şekilde elde edebilirsiniz!

Hemen sayfayı aşağı kaydırarak mikrodalga fırında çikolata eritme nasıl yapılır resimli ve adım adım öğrenin!

[YÖNTEM-1] Çikolatayı Hazırlayın

 1. Çikolatayı tırtıklı bir bıçakla parçalar halinde doğrayın.

Bütün bir çikolatayı eritmek zor olduğu için mümkün olduğu kadar küçük parçalara ayırarak çikolata erimesini daha kolay hâle getirebilirsiniz.

 • Parça çikolata kullanıyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz.

 1. Çikolatayı mikrodalga için uygun bir kase içerisine koyun.

Kase, mikrodalga fırının çalışmasını durdurabilecek, tehlikeli kıvılcımlara neden olabilecek metal bir yapıya sahip olmamalıdır. Kase plastik ise, “mikrodalgada güvenli” ibaresi bulunmalıdır. Cam ve seramik genellikle mikrodalgada kullanımı için güvenlidir.

 • Kasenin mikrodalga fırın için uygun olup olmadığını kase içerisine bir bardak soğuk su ekleyip ve fırını yüksek ısıda 1 dakika boyunca çalıştırarak öğrenebilirsiniz. Bu test sonucunda kase ile su sıcaksa, kase mikrodalga için uygun, kase sıcak su soğuksa kase mikrodalga fırın için uygun değildir.

 1. Çikolatayı daha inceltmek isterseniz süt ve yağ ekleyin.

Daha ince bir çikolata sıvısı istiyorsanız ya da sadece çikolatanın daha kolay erimesini istiyorsanız, yarım yağlı süt ya da küçük bir tereyağı parçasını kase içerisine ekleyin. Bu, çikolatanın soğuduktan sonra çabuk sertleşmesini de sağlar.

 • Çikolatanın içine su girmesine izin vermeyin. Su çikolatayı ele geçirerek, topak haline getirir ve onu kullanılamaz yapar.

[YÖNTEM-2] Çikolatayı Mikrodalga Fırından Geçirin

 1. Mikrodalga fırını düşük ayarda 30 saniye boyunca çalıştırın.

Mikrodalga fırın ayarlı olduğu için düşük sıcaklıklarda çalıştırmanız sizin için yararlı olup bu olay ile çikolatanız yanmadan elinizde olur. Çikolatanız bu şekilde biraz geç eriyecek ama daha kaliteli bir kıvama sahip olacaksınız.

 • Fırın sıcaklık ayarları hakkında bilgi sahibi değilseniz kullanım kılavuzunu kontrol edebilirsiniz.
 • Gerekirse buz çözme ayarlarını da kullanabilirsiniz.

 1. Çikolatayı bir kaşıkla karıştırın.

Çikolata erimiş olarak görünmese de bir kaşıkla ilk 30 saniye sonunda karıştırın.

 • Çikolatayı karıştırırken kasenin kenarlarını kazıdığınızdan emin olun. Kasenin kenarları en çabuk ısınacaktır, bu yüzden çikolata önce orada yanacaktır.

 1. Çikolatayı tekrar fırına alarak 10 – 15 saniye daha eritin.

Çikolata erimeye başladıkça, sıcaklığı daha kolay kontrol etmenize yardımcı olacak şekilde 10-15 saniyelik artışlarla mikrodalgada pişirin. Çikolatayı mikrodalgadan çıkardığınız her seferinde kabın kenarlarını kazıyın.

 1. Çikolatanın geri kalanı eriyene kadar çikolatayı karıştırın.

Eritilmiş çikolatadan gelen ısı, kalan katı parçaların erimeyi bitirmesine neden olmalıdır. Çikolatanın 30 saniye karıştırıldıktan sonra pürüzsüz olarak erimemesi durumunda, kaseyi mikrodalgaya tekrar 5-10 saniye daha yerleştirin.

 1. Çikolatanın yaklaşık 5 dakika soğumasını bekleyin.

Çikolata erimeyi bitirir bitirmez çok sıcak olacak. Soğuduktan sonra, eritilmiş çikolatanız meyve, şekerleme ya da kraker için daldırma sosu ya da hamur işleri ya da patlamış mısır için bir çiseleme olarak tadını çıkarın.

Çikolata soğurken sertleşirse, 20 saniye daha mikrodalgaya koyun, sonra tekrar karıştırın.

İlginizi Çekebilir >> Portakal Suyu Nasıl Yapılır?


Bununla ilgili nasıList'ler

Yorum Yap ·

[ratemypost]
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail