Pet Şişeden Kum Saati Nasıl Yapılır?

Pet şişeden kum saati nasıl yapılır bu nasıList içeriği ile kolaylıkla öğreneceksiniz. Hayatta pek çok şey iki dakikadan daha az bir zaman sürüyor. Örneğin; bir tartışmanın bir tarafını duymak, meditasyon yapmak, nefesini tutmak, telefon etmek, ya da çocuğunuza bir süre tanımak gibi. Bu pet şişeden yapılan kum saatini izlemek çok eğlenceli olacak.

Hemen sayfayı aşağı kaydırarak pet şişeden kum saati nasıl yapılır resimli anlatım olarak adım adım öğrenin!

[YÖNTEM-1] Pet Şişeden Kum Saati Yapımı Adımları

 1. Aynı boyut ve şekle sahip iki şeffaf pet şişe bulun.

Şişeler ne kadar kısa olursa, zamanlayıcınız o kadar kararlı olur. Daha gerçekçi bir kum saati için, ampul şeklindeki şişeleri kullanmayı deneyin.

 • Şişe üzerindeki etiketleri çıkardığınızdan emin olun. Kalıntıları temizlemek için sabun ve ılık su kullanın. Şişeleri daha sonra alkol ile temizleyin.

 1. Kapakları çıkarın, birbirine yapıştırın ve yapıştırıcının kurumasını bekleyin.

İlk kapağın üstünde yapıştırıcı ile bir halka çizin. Ortada herhangi bir yapıştırıcı olmamasına dikkat edin. İkinci kapağı yapıştırıcı üstüne yerleştirin. Her iki kapağın üst kısımlarının temas ettiğinden emin olun. Her bir kapağın sadece altını / iç kısmını görmelisiniz.

 • Süper yapıştırıcı veya epoksi yapıştırıcı gibi güçlü bir yapıştırıcı kullanın. Düzenli okul yapıştırıcısı veya sıcak tutkal yeterince güçlü olmayacaktır.

 1. Yapışan kapakların ortasından bir delik açın.

Bunu yapmak için bir elektrikli matkap veya çekiç ve çivi kullanabilirsiniz. Farklı delik boyutlarında deney yapın. Delik ne kadar büyükse, kum o kadar hızlı akar. Delik ne kadar küçükse, kum o kadar yavaş akar.

 • Çocuk iseniz, bir yetişkinden bu adımda size yardımcı olmasını isteyin.
 • Bazı kapakların içinde bir plastik disk var. Bu deliğin delinmesini zorlaştırabilir. Deliği delmeden önce bu diski çıkarmak için düz bir tornavida kullanın.

 1. Kapağı, normalde yaptığınız gibi ilk şişeye takın.

Normal kapaktan tek fark şu ki, şişenin üstünde ikinci bir kapak olacak. Henüz bunun için endişelenmeyin.

 1. Kullandığınız kumun çok kuru olduğundan emin olun.

Nemli kum kullanırsanız, kum şişelerinizde toplanır. Kumunu mağazadan alsanız bile, bir fırın tepsisine yaymak ve 1 saat boyunca güneşte bırakmak iyi bir fikir olabilir.

 • Renkli bir kum kullanmayı deneyin. Büyük marketlerde çiçek ev bahçe bölümünde bulabilirsiniz.

 1. İkinci şişeyi kumla doldurmaya başlayın.

Kum saatinizin ne kadar süreceğini umursamıyorsanız, şişenin üçte ikisini kumla doldurun. Eğer kum saatinin belirli bir süre çalışmasını istiyorsanız, bir kronometre kullanarak şişeyi dolduracağınız zamanı bekleyin. Yani;

 • Kum saatinin 1 dakika sürmesini istiyorsanız, şişeyi 1 dakika boyunca doldurun.

 1. Boş şişeyi kum dolu şişeye takın.

Kum dolu şişeyi masanın üzerinde tutun. Boş şişeyi ters çevirin. Kapağı, kum dolu şişenin boynuyla hizalayın. Kapağı iyice sıkışana kadar sıkın.

 1. Kum saatini test edin.

Kum saatini ters çevirin. Eğer bir sorun yoksa kum, bir şişeden diğerine sorunsuzca akmalıdır. Zamanlayıcınız için belirli bir süreniz varsa (1 dakika gibi), bir kronometre çıkarın ve zamanlamayı durdurun.

 • Kum saatinizi kullanırken dikkatli olun. Kapakları bir arada tutan yapışkan çok kararlı olmayacaktır. Kum saatinizi kapaklarından tutun.

 1. Kumun akması bittikten sonra gerekli ayarlamaları yapın.

Önce şişeleri sökün ve kumu dolu bir şekilde dik durun. Kum yeterince pürüzsüz değilse, deliği daha büyük hale getirin. Alt şişenin doldurması çok uzun sürüyorsa, biraz kum boşaltın. Alt taraftaki şişe çok hızlı dolarsa, daha fazla kum eklemeniz gerekir. Ayarlamaları yaptıktan sonra şişeleri tekrar birbirine vidalayın.

 1. Kapaklar etrafına bir bant sarın.

Kum saatinizden memnun kaldıysanız, kapakları bir bant ile sağlamlaştırın. Koli bandı gibi sağlam bir bant alın ve şişenin kapaklarına sıkıca sarın. Ekstra dayanıklılık için bunu birkaç kez sarmak isteyebilirsiniz.

 1. Tebrikler! Kum saatinizi kullanabilirsiniz.

Boş şişe alt tarafta olacak şekilde kum saatinizi çevirin. Kum tamamen aşağı aktığında, zaman doldu. Tekrar kullanmak isterseniz kum saatini ters çevirin.


[YÖNTEM-2] Pet Şişeden Kum Saati Süsleme

 1. Bir karton parçası üzerine iki büyük kare çizin.

Karelerin şişenizin tabanından yaklaşık 2 buçuk santim daha büyük olması gerekir. Kareleri yapmak için bir cetvel kullanın.

 1. Maket bıçağı kullanarak kareleri kesin.

Bu projeyi yapan bir çocuksa, bir yetişkinden bu adımda size yardımcı olmasını isteyin.

 1. Kum saatinizle aynı yükseklikte dört ahşap çubuk bulun.

Çubukların boyutuna dikkat edin.

 1. Karton ve çubukları boyayarak kurumasını bekleyin.

Akrilik boya veya sprey boya kullanabilirsiniz. Hepsi tek bir renk, hatta farklı renkler olabilir. Karton karelerin kenarlarını da boyadığınızdan emin olun.

 1. Karton kare parçalarını kum saatinizin alt tarafına yapıştırın ve kurumasını bekleyin.

Kum saatinizin alt kısmını yapıştırıcı veya tutkalla kapatın ve ilk karton karesinin ortasına doğru bastırın. Kum saatinizin üstünü yapıştırıcı veya tutkalla kapatın ve üstteki diğer karton karesine basın.

 • Bunun için herhangi bir kalın tutkal kullanabilirsiniz: okul yapıştırıcısı, ahşap yapıştırıcısı, sıcak tutkal veya epoksi.

 1. Karton kareler arasına çubukları yapıştırın.

İlk çubuğun altına bir damla tutkal dökün ve alt tarafta bulunan kare kartonun alt köşesine doğru bastırın. Çubuğun üst tarafına bir damla tutkal sürün ve kare kartonun üst köşesine doğru bastırın. Çubuğun mümkün olduğunca düz olduğundan emin olun. Diğer üç çubuğa aynı işlemi uygulayın.

pet şişeden kum saati

 1. Bitmiş kum saatinizi daha da dekore edin.

Kum saatinizi olduğu gibi bırakabilir veya daha fazla süsleyebilirsiniz. Burada başlamanız için birkaç fikir var:

 • Çubukların etrafına biraz şerit sarın.
 • Karton karelerinin kenarlarını parlak tutkalla kapatın.
 • Üst ve alt karton kare karton parçalarına karanlıkta parlayan yıldız çıkartmaları ekleyin.

Önerilen İçerik >> Kağıttan Uçak Nasıl Yapılır?


Bununla ilgili nasıList'ler

Yorum Yap ·

[ratemypost]
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail