Pire Nasıl Temizlenir?

Pire nasıl temizlenir bu içeriğimizde öğreneceksiniz! Pire, hayvanların kanından beslenerek yaşayan küçük böceklerdir. Pireler, ev içerisinde halınızda ve evcil hayvanlarınızda yaşayabilirler. Pire nasıl temizlenir bilmeyen insanlar; pire nasıl ölür, evde pire var nasıl kurtulurum, pire neye gelmez, pire nasıl yok edilir bitkisel, pire kovucu nasıl yapılır gibi sorular sormaktadır. Aşağıda nasıList ekibinin sizler için derlediği içerikte anlatılanları uygulayarak pirelerden ortalama 1 – 2 hafta içinde tamamen kurtulabilirsiniz.

Hemen sayfayı aşağı kaydırarak pire nasıl temizlenir resimli anlatım olarak adım adım öğrenin!

[HIZLI KONU ÖZETİ]

Evinizde bulunan pireleri öldürmek için, 2 hafta boyunca döşemelerinizi ve mobilyalarınızı bir elektrikli süpürge ile temizleyin. Halınızın içinde yaşayan pirelerden kurtulmak için halınızın üzerine serptiğiniz tuzu bir hafta boyunca tutun. Bir hafta boyunca halı üzerini elektrikli süpürge ile temizleyerek torbayı çöpe atın. Daha sonra yerleri sabunlu su ile tamamen yıkayarak silin. Evcil hayvanlarınızda bulunan pire temizlemek için aşağı kaydırın!


[YÖNTEM-1] Böcek İlacı Kullanın

 1. Eczanelerde satılan kaliteli bir böcek ilacı alın.

Pire öldürmenin en kolay yolu, en savunmasız oldukları zamanlardır: yumurtaları gelişmekte olan yumurta ve larva aşamalarında pireleri kolayca öldürebilirsiniz. Böcek ilaçları pirelerin çoğalmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

 • Yetişkin bir pire, ortalama 100 gün boyunca yaşayacaktır. Öte yandan yeni yumurtadan çıkmış larvalar 3 gün içinde beslenemezse açlıktan ölürler. Bu yüzden öncelikle larvalara böcek ilacını uygulayın.

 1. Halı, mobilyalarınızı ve yatağınızı böcek ilacı ile ilaçlayın.

Evinizde evcil hayvanlarınız varsa, köpek veya kedinizin yatağını da ilaçlayın. İlaçlama tamamlandıktan sonra evinize 24 saat boyunca girmeyin. Bu süre zarfında evcil hayvanlarınızında ev dışına çıkmasını sağlayın. İlaç bir gün boyunca evde kaldıktan sonra geri dönüşte halı ve mobilyalarınızı elektrikli süpürge ile temizleyin. Yatak ve yastık kılıflarınızı iyice yıkayın. İlaçlama yaparken nefes almamaya özen gösterin ve mutlaka maske kullanın.

 • Pireler uzun süre yaşadığından dolayı 3 hafta arayla 2 veya 3 kez böcek ilacı uygulaması yapın.

 1. Evinize bir pire tuzağı kurun.

Pire tuzakları, üzerinde ışık üreterek çalışır. İlaçlama sonrasında ölmeyen ve kalan pireleri öldürmek için en etkili yoldur. Pireler ışığın ısısına ve parlaklığına gelir ve tuzakta bulunan zehir ile tuzağa düşerek ölürler.

 • Pire tuzaklarını açmaya ve yemeye çalışan meraklı evcil hayvanlarınız varsa, erişemediği bir yere yerleştirin. Ya da pire tuzaklarını evcil hayvanlarınızı uzak tutabileceğiniz odalara yerleştirin.

[YÖNTEM-2] Böcek İlacı Kullanmadan Pire Öldürme

 1. Evinizi günde 2 kez 2 hafta boyunca temizleyin.

Evcil hayvanların genellikle çok dolaştığı alanlar da dahil olmak üzere, pireden etkilenen bölgeleri elektrikli süpürge ile temizlik uygulayın. Mobilyaların alt kısımlarını ve ayrıca halıların dış bölümlerini kontrol edin. Daha sonra mobilyaların içini boşaltın. Çoğu pire iyi bir temizlikten sonra yaşayamaz!

 • İnsanlar genellikle yüksek güçlü, süper emişli süpürge seçimi yaparlar, ancak ortalama emiş gücü, pire temzileme işlemini mükemmel bir şekilde yapar.
 • Toz torbasını her zaman süpürdükten sonra atın. Bu yeniden pire istilasının kırılmasına yardımcı olacaktır.

 1. Su ve deterjan karışımı hazırlayın.

Suyu ve deterjan karışımını geniş ağızlı bir kap içerisine dökün, böylece pireler kazara içine atlayabilirler. Ardından, karışımı alçak olarak koyduğunuz ışık kaynağının yanına koyun, tercihen gece vakti ışığa yerleştirin. Pireler ışığa çekilir. Işığa yaklaşırken, birçoğu karışıma düşer ve zaman içerisinde ölür.

 • Su ve bulaşık deterjanı karışımı pire için zehirli bir yüzme havuzu gibidir. Karışıma atladıklarında ölürler.

 1. Limon çözeltisi hazırlayın.

Bir bütün limonun ince dilimini kesin ve bir bardak suya bırakın. Suyu kaynatın. Ardından, çözeltinin maksimum etkisi için gece boyunca bekletin. Bir sprey şişesine dökün ve pireden etkilenen bölgelere püskürtün.

 • Farklı bir turunçgil meyvesini – örneğin portakal, limon veya greyfurt ek bir dilim olarak ekleyebilirsiniz.

pire nasıl temizlenir

 1. Halıların yüzeyine tuz dökün.

Tuz bir nem gidericidir, yani nemi yüzeyden temizler ve kurumasını sağlar. Bir tuz kristali kendini bir pire ile bağladığında, pire üzerinde hasarlara neden olur; 7–10 gün sonra tuzlanmış bölgeyi çok iyi bir şekilde elektrikli süpürge ile temizleyin. Halı yüzeyinde tuz ve pire kalıntısı kalmadığından emin olun. Tuzlama işlemini 1 veya 2 kez daha tekrarlayın.

 • Bunun için ince taneli tuz kullanın.
 • Süpürdükten sonra, eski toz torbasını atın ve yenisiyle değiştirin.

[YÖNTEM-3] Evcil Hayvanlarınızda Bulunan Pireleri Temizleyin

 1. Evcil hayvanınızı her gün şampuan ve suyla yıkayın.

Hayvanınızın yıkanması, üzerinde yaşayan pirelerin ölmesini sağlar. Evcil hayvanınızın kulaklarına, gözlerine, burnuna, ağzına ve kıçına yakın pire sabunu uygulayarak banyonuzu hazırlayın. Pire su hissettiğinde, hemen evcil hayvanınızın boynunda, baş kısmından ve anüsün yakınında saklanmak için evcil hayvanın güvenli yerlerine saklanır. Hayvanı ıslatmadan önce bu alanları kontrol edin.

 1. Şampuanladığınız evcil hayvanınızı en az 10 dakika sabunlu olarak bekletin.

Şampuanı hayvanın savunmasız bölgelerine uyguladıktan sonra, hayvanın vücudunun tamamını ıslatın. 10 dakika geçtikten sonra, tüm şampuanı hayvanın kürkünden ılık suyla yıkayın. Evcil hayvan kuruduktan sonra, ölü pireleri tarak ile temizleyin.

 • Hayvanınızı yıkadıktan hemen sonra bir duş alın, çünkü bazı pire şampuanları uzun süre insan derisinde bırakıldığında tahrişe neden olabilir.
 • Pire nasıl temizlenir, sorusunda en büyük görev size düşüyor ev temizliğinize mutlaka özen göstermeye dikkat edin. Bol şanslar!

İlginizi Çekebilir >> Giysilerdeki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkarılır?


Bununla ilgili nasıList'ler

Yorum Yap ·

[ratemypost]
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail