B Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

İnsanlar ehliyet almak için kurslara başvuruyorlar fakat hangi sınıf ehliyeti alacakları kafalarında takılı olarak kalıyor. Çoğu insan b sınıfı ehliyet nasıl alınır, b sınfı ehliyet nedir, hangi araçları kullanır ve masrafları nedir gibi sorgulamalar yapıyor. Bizde nasıList ekibi olarak sizler için tüm bu sorularınızın cevaplarını detaylıca derledik.

Hemen sayfayı aşağı kaydırarak b sınıfı ehliyet nasıl alınır resimli anlatım olarak adım adım öğrenin!

[YÖNTEM-1] B Sınıfı Ehliyet Almak İçin Adımlar

  1. Herhangi bir sürücü kursuna kayıt olun.

Sürücü kursları genel olarak fiyat bakımından birbirine yakın olsa da alanında marka olan bir sürücü kursu seçimi sizi bir adım öne taşıyacaktır.

  1. Sürücü kursunda verilen eğitimlere katılın.

Ödemelerinizi yaptıktan sonra sürücü kursunun vereceği teorik eğitimlere katılın. Eğitimler sonunda merkezi ehliyet sınavları yapılacaktır.

  1. Ehliyet için yazılı sınavlara girin.

Merkezi ehliyet için yazılı sınavda 50 soru sorulur, her soru 2 puan olup en yüksek puan 100’dür. 1 saat süren sınav sonucunda geçmek için 70 puan almalısınız.

  • Sınav sonrasında 14 saat direksiyon eğitimi almalısınız.
  • Daha önce ehliyet belgesi olanlar yazılı sınava girmeden direksiyon eğitimlerini alıp daha sonra direksiyon sınavına girerler.
  • İlk kez ehliyet alan kişiler stajyer sürücü olurken, daha önce ehliyeti olanlar stajyer sürücü olmaz.

  1. Direksiyon sınavına girin.

Yazılı sınavda en az 35 soruya doğru cevap verip başarılı olmanız durumunda 14 saat direksiyon eğitiminden sonra direksiyon sınavına girin. Burada da başarılı olduktan sonra B sınıfı ehliyet almak için hak kazanır ve ilk kez ehliyet alıyorsanız stajyer sürücü olacaksınız.

  • En az ilkokul mezunu olun ya da halk eğitim merkezleri tarafından verilen belgeler ile 18 yaşını dolduran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı şartlarını sağlayın.

İlginizi Çekebilir >> Araba Nasıl Çalıştırılır?


Bununla ilgili nasıList'ler

Yorum Yap ·

[ratemypost]
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail