Motosiklet Nasıl Çalıştırılır?

Yani bir motosiklete başlamak mı istiyorsunuz? Motor iyi durumda ise, bu sizin için zor olmamalıdır. Bir motosiklet nasıl çalıştırılır temel bir eğitimi için nasıList ekibinin sizler için derlediği listeyi okumaya devam edin!

Hemen sayfayı aşağı kaydırarak motosiklet nasıl çalıştırılır resimli anlatım olarak öğrenin!

[YÖNTEM-1] Temel İhtiyaçları Kontrol Edin

  1. Motosikletinizin karbüratörlü ya da enjeksiyonlu sistemle çalıştığını belirleyin.

Birçok motosiklet, özellikle eski veya daha az pahalı modeller, modern yakıt enjeksiyon sistemlerine sahip değildir. Emin değilseniz, motosiklet üzerinde jikle kolunu arayarak anlayabilirsiniz. Normalde sol kolun üstünde bulunur. Karbüratörlü motosikletlerin bir boğazı vardır, ancak enjeksiyonlu motosikletlerde boğaz yoktur.

motosiklet nasıl çalıştırılır

  1. Motoru çalıştırmadan koltuğa oturun.

Bu motosikleti çalıştırdığınızda kontrolü elinizde tutmasını sağlar. Eğer herhangi bir sebepten dolayı motoru askıda çalıştıracaksanız, motoru ateşlemeden önce motosikletin vitesinin boşta (1. ve 2. vites arasında) olduğundan emin olun.

  1. Motorun sağlam ve bakımlı olduğundan emin olun.

Motorunuzda bol miktarda benzin ve iyi şarj edilmiş bir pile sahip olmalısınız. Motosikleti özellikle rutubetli veya soğuk koşullarda düzgün şekilde korumak önemlidir. Yeni bujileri takın, ya da takamıyorsanız eskileri temizleyin. Ateşleme zamanlamasını kontrol edin ve gerekirse ayarlayın.

  • Eski, yıpranmış bujileri değiştirin. Yalnızca üretici tarafından önerilen bujileri ve fiş uçlarını kullanın.

  1. Yağ seviyesini kontrol edin.

Motoru çalıştırmadan önce, yağ seviyesini kontrol ederek yağlandığından emin olun. Yağ yoksa veya yağ seviyesi çok düşükse motoru çalıştırmayın. Aksi takdirde ısınır, sonra bozulur.

  1. Aküyü kontrol edin.

Anahtarı takın ve ışıklar yanana kadar anahtarı saat yönünde çevirin. Işıklar yanmazsa, bu genellikle pilin ölü olduğu anlamına gelir ve yeniden şarj etmeniz veya yeni bir tane takmanız gerekir.


[YÖNTEM-2] Motosikleti Çalıştırın

  1. Motosikletin vitesini boş konuma getirin.

Bunu neredeyse her zaman birinci ve ikinci vites arasında bulabilirsiniz.

  1. Debriyajı kendinize doğru çekin.

Motosikletlerde debriyaj genelde sol taraftadır. Birçok sürücü aynı zamanda ön freni (sağ kolda bulunan) çekmeyi de tercih eder.

  1. Motoru başlatma düğmesine basılı tutun.

Bu genellikle sağ kolda, elin doğal olarak dinleneceği yerin yakınında yer alır.

  1. Gaz kolunu kullanın.

Motosiklet çalışmazsa, başlatma düğmesine basarken gaz kolunu kullanmayı deneyin. Bunu yaparken debriyajın tamamen tutulduğundan emin olun.

İlginizi Çekebilir >> B Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?


Bununla ilgili nasıList'ler

Yorum Yap ·

[ratemypost]
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail