Bir İnsanın Ölümü Sonrası Otopsi Nasıl Yapılır?

Ölen bir insanda, alanında uzman bir tıp doktoru (patolog) tarafından otopsi yapılır. Genel olarak yapılan otopsiler ile 4 spesifik şeyi belirlenilir. Bunlar, ölüm zamanı, ölüm nedeni, vücudun herhangi bir hasarı (hastalıklardan kaynaklanan hasarlar da dahil) ve ölüm tipi (intihar, cinayet veya doğal nedenler). Ölü bir bedeni manipüle etmek sağlık çalışanı olan ve diğer herkes için yasa dışıdır.

 1. Otopsi Ne Olduğunu Öğrenin

Otopsi ölümden sonra insan vücudunun ayrıntılı bir muayenesidir. Hastalığın veya yaralanmaların varlığını değerlendirmenin yanı sıra, muhtemel zamanı ve ölüm nedenini belirlemek için kullanılır.


 

 1. İzin Alınır

Normalde otopsi izni, ölen kişinin ailesi tarafından verilir. Ancak, ölüm nedenini çevreleyen yasal veya adli endişeler varsa, mahkemeler ya da bir koroner tarafından bir otopsi için görevlendirilebilir.

 • İzin almak ciddi bir sorundur ve çoğu zaman bir tanığın huzurunda imzalanmış bir izin formu gerektirir.

 1. Otopsiye Başlamadan Önce Veriler Toplanır

Bir kişinin ölümünde birçok faktör vardır. Otopsiyi tam anlamıyla yapmak için bazı verilere ihtiyaç duyulabilir. Örneğin, polisler tarafından olay mahali araştırmasında bulunan deliller gibi önemli veriler büyük rol oynar.


 1. Vücut Dışına Yapılan İlk Müdahale İle Başlanır

 • İlk olarak vücut boy, kilo, yaş ve cinsiyet ile birlikte doğum lekeleri, yara izleri ve dövme gibi ayırt edici özellikler ile birlikte not edilir.
 • Bu işlemler sırasında parmak izi de alınır.
 • Fotoğraflama işlemi ile önemli görülen bulgular fotoğraflanır. Bu işlem kıyafetli ve kıyafetsiz olarak yapılır.
 • Derlenen bulgular not alınarak belgelenir.

 1. Röntgen Filmi Çekilir

Çekilecek bir röntgren filmi ile kırık kemikler gibi iç organlarda oluşan hasarlar kolayca gözlemlenebilir. Ayrca bu kayıtlar otopsiyi tanımlamak için de kullanılabilir.


 1. Tecavüz Belirtileri İçin Genital Bölge Kontrol Edilir

Böyle durumlarda genital bölgede bulunan üreme organında yırtılma yaygın olarak görülür.


 1. Kan Örneği Alınır

Bu kan örneği ile DNA yapısı öğrenildiği gibi ölen kişinin uyuşturucu ya da alkol kullanıp kullanmadığı, zehirlenme olup olmadığı belirlenir.


 1. İlk Muayene Tamamlandığında İç Organlar Kontrol Edilir

Uzman doktor tarafından yapılan işlemde bir neşter ile vücudu “Y” şeklinde keserek iç organlar gözlemlenerek kabugalar, akciğerler ve kalp detaylıca incelenir. Gerekirse bir kan örneği de buradan alınır.


 1. Gözler Dikkatlice İncelenir

Gözler incelenir. Eğer ki gözler incelenirken göz bebekleri içerisinde küçük kırık şeklinde kan damarları görünüyorsa buğulma belirtisi olarak not edilir.


 1. Kafa İncelenir

Kafatasında ki kırık ve ya çürükler incelenerek sonrasında kafatası üst kısmı çıkarılarak beyin incelenir. Gerekirse örnek alınır.


 1. Otopsi Tamamlanarak Not Edilir

Eldeki bulgulara bakılarak ölüm sebebi belirlenip, ölüm belgesi düzenlenir. Vücut daha sonra aile üyelerine iade edilir.


Bununla ilgili nasıList'ler

Yorum Yap ·

[ratemypost]

Sıradaki nasıList ↓

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail