Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce vücutta oluşan karakterize bir cilt durumudur. Her yaşta ortaya çıkabilir. Genellikle yüz ve sırt bölümünde oluşan sivilceler gençleri etkiler. Ergenlik gibi bazı faktörler değiştirilemez. Fakat sivilceleri incelemek için adımlar atabilirsiniz. Sivilce oluşumuna engel olmak isteyen kişiler genellikle; sivilce nasıl geçer, akne izleri nasıl geçer, akne nasıl temizlenir, akne tedavisi, sivilce nasıl geçer doğal yöntemler nasıl yapılır gibi sorular sormaktadır. Biz de nasıList ekibi olarak tüm bu soruların cevabını sizler için derledik.

Hemen sayfayı aşağı kaydırarak sivilce nasıl geçer resimli anlatım olarak adım adım öğrenin!

[YÖNTEM-1] Sivilce Korunma Yolları

 1. Yüzünüzü günde en az iki defa yıkayın.

Sabah ve akşam arasında günde en az iki kez yüzünüzü yıkayın. Yüzünüzü yıkarken, hafif ılık ve dinlenmiş bir su kullanın. Isı gözeneklerinizi açar ve temizleme işlemini daha etkili hale getirir. Suyunuzun çok sıcak olmadığından emin olun, böylece cildiniz yanmayacaktır.

 • Kullandığınız sabunun cildinize uygun olduğundan emin olun. Parfüm oranı yüksek ve sert bir sabun sivilceler için kötü bir durum oluşturacaktır.

 1. Cildiniz kuru ya da yağlı ise nemlendirici seçerken buna dikkat edin.

Her ikisi de aşırı derecede yüksek olması özel dikkat gerektirir.

 • Kuru ciltler için yağ bazlı ve nemlendirici içeren bir sabun kullanın.
 • Yağlı ciltler için çok fazla nemlendirici içeren bir sabun kullanmamaya özen gösterin.

 1. Yüzünüzü yıkamadan önce ellerinizi yıkayın.

Elleriniz yağlı ve kirli ise muhtemelen iyi bir sonuç alamazsınız. En iyi sonuç için yüzünüzü yıkamadan önce ellerinizi yıkamanız gerekir.

 • Yüzünüzü çok sert yıkamayın ya da ovalamayın. Bazı kişiler yüzlerini yıkandıktan sonra sert bir havlu ile duruluyor bu yüzde sivilce oluşumunu artıracaktır. Yüzünüzü yıkarken nazik olmak en iyi yoldur.

 1. Yüzünüzü her yıkamadan sonra nemlendirin.

Cildinizi nemlendirmekte yıkamak kadar önemlidir. Cildiniz yıkandıktan sonra yağ ve nemden arındığı için cildin neme ihtiyacı olur. Her yıkamadan sonra nemlendirici kullanarak nemi tamamlayın.

 1. Doğru nemlendirici seçimi yapın.

Cilt tipinize bağlı olarak, cildiniz için en uygun nemlendiriciyi seçin. Aşağıdaki bilgiler temel alabilirsiniz;

 • Yağlı ciltler için, jel bazlı bir nemlendirici seçimi yapın. Jel bazlı nemlendiriciler yağlı bir cilt için en doğru seçimdir. Çünkü jel bazlı nemlendiriciler, cildi aşırı derecede nemlendirmeden temel nem ihtiyacını karşılar.
 • Kuru ciltler için, krem bazlı bir nemlendirici seçimi yapın. Krem bazlı nemlendiriciler, jel bazlı nemlendiricilere göre daha ağır ve uzun ömürlüdür. Doktorlar genellikle kuru cilt yüzeyinde bu nemlendiriciyi önerirler.

 1. Günde iki kez yüzünüze masaj işlemi uygulayın.

Günlük yapacağınız bu işlemde yüzünüzde olan ölü deri tabakasından arınarak, gözeneklerin açılmasını sağlayabilir ve cildinizin renginin iyileştiğini görebilirsiniz.

 • Bu işlem için bir peeling ürünü satın alabilir ya da kendiniz yapabilirsiniz.

 1. Uyumadan önce yüzünüzde bulunan makyajı çıkartın.

Makyaj ile uyumaktan kaçının. Makyaj yaparsanız, yatmadan önce onu çıkarmanın alışkanlığını kazanın. Yüzünüzde kalan makyaj, gözenekleri tıkayabilir ve sivilceye neden olabilir.

 • Makyajı çıkardıktan sonra yüzünüzü yıkamayı unutmayın.

sivilce nasıl geçer

 1. Yüzünüze ellerinize dokunmamaya çalışın.

Elleriniz bakteri için üreme alanıdır, çünkü onları bir çok şeye dokunmak için kullanırız. Yüzünüze dokunmak sizin için kötü bir olay olacaktır, çünkü bakteri bulaşmasını engeller. Yüzünüzdeki daha az bakteriler, daha az sivilce oluşumu sağlar.

 1. Kişisel eşyalarınızı başkaları ile paylaşmayın.

Bunlar: havlular, makyaj fırçaları veya kitleri, saç bantları, vb.

 1. Yastıklarınızı sık sık yıkayın.

Yastık kılıflarındaki yağlar kiri ve ölü cildi yayıp akneye neden olabilir. En azından bu işlemi haftada bir yapın, ancak bu ipucu büyük bir fark yaratırsa her gün yapabilirsiniz. Her hafta sonunda değiştirebileceğiniz iki çift yastık kılıfı bulundurun, böylece sürekli çamaşır yıkamaktan kaçının.

 • Parfüm ve kurutucu tabaka içeren deterjan kullanmaktan kaçının. Bunlar bazı insanlarda sivilceye neden olabilir.

 1. Cildiniz yağlı ise, saç bakımına önem verin.

Saçınıza nasıl davranacağınız, özellikle alnınız etrafında oluşan sivilceler üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Saçlarınız saçı korumak için doğal yağlar salgılar. Saçınız için sağlıklı olan bu yağ, saç derisinde ve çevresinde çok fazla yağ birikimi sonucu cildiniz için tehlikeli olabilir. Bu nedenle saçlarınızı en az her gün yıkayınız. Sağlıklı saçlar ve sağlıklı ciltler arasında iyi bir denge kurmaya çalışın.

 1.  Saç bakım ürünleri uygularken dikkatli olun.

Jeller, köpükler ve spreyler cildinizin gözeneklerine girebilir, tıkayabilir ve sivilceler oluşturabilir. Özellikle alnınızın etrafında akne varsa, saçınıza ne kadar ürün koyduğunuz konusunda seçici olun.

 1. Direkt olarak güneş ışığına maruz kalmayın.

Sivilce nasıl geçer konusunda son adım olarak güneş ışığını ele aldık. Çok fazla güneş ışığına maruz kalmak cilde zararlı olabilir. Muhtemelen zaten cilt kanserine neden olabileceğini biliyorsunuz, sivilce oluşumunu şiddetlendirdiğini biliyor muydunuz? Dışarı çıkarken koruyucu bir güneş kremi uygulayarak, şapkanızı muhakkak takın.

İlginizi Çekebilir >> Hızlı Kilo Verme Nasıl Yapılır?


Bununla ilgili nasıList'ler

Yorum Yap ·

[ratemypost]
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail