Doğal Dalgalı Saç Nasıl Yapılır?

Dalgalı saçların şekillendirilmesi çoğu zaman zor olabilir çünkü saçınızın doğal hâli düz veya kıvırcık olabilir. Doğal dalgalı saç görünümüne ulaşmak için ve saçlarınızı şekillendirmek için birkaç farklı yönem vardır. Saçlarınızı herhangi bir ısıtıcı olmadan doğal olarak şekillendirebilir ya da klasik bir saç tarağı kullanabilirsiniz. Doğal dalgalı saç yapımını nasıList ekibi sizler için derledi.

Hemen sayfayı aşağı kaydırarak doğal dalgalı saç nasıl yapılır resimli anlatım olarak adım adım öğrenin!

[YÖNTEM-1] Saç Şekillendirici Kullanarak Doğal Dalgalı Saç Yapımı

 1. Saçlarınızı yıkayarak temizleyin.

Saçınızı şekillendirmeye başlamadan önce, onu yıkamak gerekir, böylelikle saçlarınız doğal haline dönecektir. Eğer saçlarınızı başka bir şekilde şekillendirdikten sonra saçlarınızı dalgalı hâle getirmeye çalışırsanız, muhtemelen bu sizin için daha zor olacaktır. Bu aşamada dalgalı saçları güçlendiren bir şampuan ve saç kremi kullanın.

 • Kozmetik mağazalarında, dalgalı veya kıvırcık saçlar için uygun bir şampuan ve saç kremi arayın. Saç bakımı kutuları üzerinde genellikle ne tür bir saç içni uygun olduğunu açıklayan yazı vardır. Saçlarınız için özel olarak tasarlanmış bir şampuan kullanmak, doğal dalgalı saçınızı geliştirmeye yardımcı olacaktır.
 • Mümkünse saçınızı her gün yıkamaktan kaçının. Saçlarınızı yıkamak için iki veya üç gün beklemek saçlarınızdaki doğal yağların geri kazanılmasını sağlayarak daha az kuru ve kıvırcık saçlara neden olur. Saçlarınızı her zaman daha fazla nemlendirici kullanarak nemlendirin.

 1. Saçlarınız ıslakken tarayın.

Duştan çıktıktan sonra havlu kullanmak yerine saçlarınızı sıkarak durulayın. Çünkü saçınız ıslakken şekillendirmek kolay olacaktır. Geniş dişleri olan bir tarak kullanarak saçınızın ucundan başlayarak dalgalı olarak saçınızı tarayın.

 • Bu adımda geniş dişli bir tarak kullanmak önemlidir, çünkü diğer taraklar saçınızın zarar görmesine ve çekilmesine neden olduğu gibi saçınızda büyük hasarlara yol açabilir. Örneğin bir fırça kullanmak büyük olasılıkla bunu yapar, bu yüzden saçınız ıslakken fırça kullanmaktan kaçının. Düzenli bir tarak saçınızın geri çekilmesine daha az eğimlidir. Geniş dişli bir tarak sizin için en iyi seçim olacaktır.

 1. Saç şekillendirici ürünü saçınıza uygulayın.

Saçlarınızı taradıktan sonra artık dalgaları güçlendirmek için saç şekillendirici bir ürün uygulayabilirsiniz. Az ya da hiç alkol içermeyen bir ürün seçmeye çalışın. Bir köpük, macun veya sprey olan bir ürün kullanabilirsiniz. Köpüğü sulandırın veya elinize yapıştırın ve saçınızın ucundan köklerine doğru kıvırarak saçınıza uygulayın.

 • Ürünü doğrudan saçınıza da uygulayabilirsiniz. Elinize sürün ve parmaklarınızla saçınızı tarayın. Daha sonra saçlarınızı daha önce tarif edildiği gibi sıkıştırın. Spreyiniz varsa, saçlarınız boyunca eşit olarak sprey sıkın ve saçlarınızı kıvırmaya devam edin.
 • Kıvrılma arttırıcı veya dalga güçlendirici olarak tanımlanan bir saç bakım ürünü arayın. Saç spreyi kullanmaktan kaçının, bu sert, kıvrık bir görünüm oluşturabilir.
 • Saç köklerine saç kremi sürmeyin. Krem saçın uç kısımlarında birikme yaratacağı için çok sert görünmesini sağlayabilir. Saç uçları için özel saç kremi uygularsanız, en doğal saç dalgaları elde edersiniz. Çünkü saç dalgaları genellikle saçın dip kısımlarında gevşek ve uç kısımlarına doğru daha sıktır.

 1. Saçlarınızı kıvırmaya devam edin.

Saç kremini uyguladıktan sonra saçlarınızı kıvırmaya devam edin. Saçlarınızı parmaklarınızla saç uçlarında toplayın ve köklere doğru sıkıştırmak için biraz zaman ayırın. Saç kremi tüm saç yüzeyine yerleştiğinde, mikrofiber bir bezle kurulayın. Tüm saçlarınız dalgalı olana kadar bu işlemi uygulayarak istediğiniz dalgaya gelince durun.

 • Saçlarınızı bir havlu ile kıvırmaktan kaçının, çünkü bu saç dalga oluşumunu bozabilir. Mikrofiber beziniz yoksa eski bir pamuklu tişört kullanabilirsiniz. Parmaklarınız yorulduğunda dinlenin.

 1. Ortaya çıkan dağınıklıkları giderin.

Bu aşamada saç kıvırma işlemini bitirin. Ortaya çıkan dağınık dalgaları taramak için parmaklarınızı kullanın. Saçlarınız bu şekilde şekillendirilirken, tarak veya fırça kullanmak istemezsiniz, çünkü yarattığınız dalgaları fırçalayabilir, saçlarınızı gürleştirirsiniz. Parmaklarınızla tarayarak ortaya çıkan tüyler veya saçakları düzeltin.

 1. Saçlarınızı kurutun ve iyice kurulayın.

Saçlarınızı doğal olarak veya fön makinesi ile kurutabilirsiniz. Saçlarınızın doğal olarak kurutulması daha uzun sürebilir, ancak saçınızın ısıdan kaynaklanarak hasar görmesini önler ve kıvırcıklığı önlemeye yardımcı olabilir. Saçlarınızı kurutmak için fön makinesi kullanırsanız makinede difüzör olduğundan emin olun. Sıcaklığı daha düşük bir sıcaklığa getirin ve saçınızı difüzör bağlantısıyla hafifçe kurutun, saçınızın uçlarını difüzöre yerleştirin ve difüzörü saç köklerinize doğru itin.


[YÖNTEM-2] Isıtıcı Maşa Kullanarak Doğal Dalgalı Saç Yapımı

 1. Önceki yöntemde olan tüm adımları tekrarlayın.

Isıtma araçlarını kullanmaya başlamadan önce, saçınızda bir miktar dalga olması gereklidir. Bu doğal dalgayı saç kremi uygulayarak, saçlarınızı kıvırarak ve bir difüzörle kurutarak oluşturabilirsiniz. Ya da, daha basit işlem için, sadece saçınızı yıkayın ve bakım yapın ve doğal olarak kurumasını bekleyin.

 1. Saçınıza ısı koruyucu uygulayın.

Saçlar kuruduktan sonra saçlarınızda ısı koruyucu sprey uygulayın. Isıtıcılar saçlarınızı kurutarak saçınıza zarar verebilir, ancak bir koruyucu uygulamak bu hasarı azaltacaktır. Saçınıza uyguladıktan sonra saçınıza eşit dağıtmak için tarak veya fırça kullanın.

 1. Saçınızı bölümlere ayırın.

Saçınızı yaklaşık üç veya dört bölümde (saçınızın kalınlığına ve uzunluğuna bağlı olarak) bölümlere ayırın. Saçınızın alt, orta ve üst tarafını bölümlere ayırabilir ve omuzlarınızın önüne doğru çekerek bölebilirsiniz. Çalışmadığınız saçları gevşek bir şekilde birleştirmek için bir tel toka kullanın.

 • Saçınızı serbest bırakabiliyorsanız, bu şekilde çalışın. Birleştirdiğinizde kıvrımın bir kısmı düşebilir veya saçınızda kırışıklıklar oluşabilir. Eğer yine de tel toka ile birleştirecekseniz çok gevşek yapın.

 1. Saç maşası kullanın.

Bir saç maşası kullanın ve ayırdığınız saç bölümlerini kıvırmaya başlayın. Saçınızı kıvırma demiri arasına sıkıştırmak yerine, saçınızı kıvırma demirinin etrafına sarın. Saç maşasını aşağıya doğru yönlendirin ve saçlarınızın ucuna ulaşıncaya kadar saçlarınızın kıvrımları etrafına saçınızın bir bölümünü sarın. Sonra, beş saniye kadar bekleyin.

 • Saçınızı kıvırma demirinin arasına sarmak yerine saçınıza sarma sebebi, bu size daha dalgalı bir saç görünümü vermesidir. Saçlarınızı demirin arasına sararak kıvırmak, daha az doğal görünen kabarık bukleler oluşturabilir. Saçınızı kıvırma demirinin etrafına sarmak saçınızın üst kısmına daha gevşek bir görünüm ve alt kısımda daha sıkı bir dalga oluşturur ve bu da size daha doğal bir dalga görünümü verir.

 1. Saçlarınız üzerine sprey sıkın.

Bütün saçlarınızı kıvırdıktan sonra elinize saç spreyi alın ve saçınızdan yaklaşık 6 ila 10 cm uzakta tutun. Saçlarınız boyunca eşit olarak püskürtün. Çok fazla püskürtmeyin. Kökünden ziyade saç uçlarına daha yakın püskürtmeye çalışın.

 1. Dalgaların arasından tarak ile geçin.

Tüm saçınızı kıvırdıktan sonra, dalgalarınızı ya da buklelerinizi birazcık hafifletmek isteyebilirsiniz. Dalgalar arasına bakın ve onları gevşetmek istediğinize karar verin. Sonra parmaklarınızı alın ve saçlarınızdan geçirin. İstediğiniz dalgaya ulaşıncaya kadar her bir dalga boyunca yavaşça birleştirin. Daha sonra, herhangi bir saç topluluğu kalıntısını gidermek için geniş dişli bir tarak kullanın.


[YÖNTEM-3] Saç Örgüsü Kullanarak Doğal Dalgalı Saç Yapımı

 1. Saçlarınızı akşam yıkayın.

Dalga ve kıvırcıklığı arttıran bir şampuan veya saç kremi uygulayarak saçlarınızı her zamanki gibi yıkayın. Yatmadan kısa bir süre önce bunu yaptığınızdan emin olun, çünkü dalgalı saçlarınız bir gece boyunca kuruyacağı için size çok az çalışma süresi doğuracaktır.

 • İşlemi hızlandırmak için saçlarınızda saç kurutma makinesini kullanın. Sonuçta, bunu gece yapmak en iyi sonuçları verecektir.

 1. Saçlarınız arasından geçin.

Duş aldıktan sonra, saçınızdan fazla suyu sıkın. Ardından geniş dişli bir tarak alın ve saçınızda bulunan herhangi bir karışıklık veya dağınıklığı bir araya toplayın. Saçınız ıslaksa, eski bir pamuklu tişört veya mikrofiber bezle nemin birazını sıkabilirsiniz.

 • Saçınızı taraklamak için saçınızın ucundan başlayın ve herhangi bir karışıklık yapın. Ardından, köklerine ulaşana kadar saçlarından uzanın.

 1. Saçınızı örgü ile örün.

Şimdi, saçlarınızı alın ve uzun bir örgüye örgüleyin. Gevşek bir örgü veya daha sıkı bir örgü yapabilirsiniz. Bu tamamen dalgaların ne kadar sıkı olmasını istediğinize bağlıdır. Ayrıca, bu örgü üzerinde uyuyacağınızı unutmayın, bu yüzden size en rahat olan örgüyü yapın.

 • Daha sıkı bir örgü ile saçınızın örgülerden daha kıvrılmış görünmesini sağlayabileceğini unutmayın, bu yüzden daha gevşek bir örgü yapmak daha güvenli bir seçenektir.

 1. Uyandıktan sonra örgüyü saçınızdan çıkarın.

Bu saç şeklinin mantığı, saçınızın örgüler içinde çok fazla zaman almasında yatıyor. Yatağa gidin ve sonra ertesi gün uyanana kadar örgüyü çıkarmayın. Uyandığında, örgüyü çıkarın. Saçlarınız biraz dalgalı olacaktır. Sonra, dalgalarınızı tutmaya yardımcı olmak için saçlarınıza biraz saç spreyi ile uygulayın ve işiniz bitti!

doğal dalgalı saç nasıl yapılır

 1. Tebrikler! Doğal dalgalı saç yapma işlemi tamamlandı.

Her zaman doğal dalgalı saçlarınız için bakım yapmayı ihmal etmeyin!

İlginizi Çekebilir >> Geçici Dövme Nasıl Yapılır?


Bununla ilgili nasıList'ler

Yorum Yap ·

[ratemypost]

Sıradaki nasıList ↓

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail