Filme Altyazı Ekleme Nasıl Yapılır?

Hangi dili konuşursanız konuşun, genel bir kanı olarak herkes film izlemekten hoşlanır. Burada en büyük sorun, filmlerin çoğunun çeviriyi birden fazla dile çevirmek için bütçeye sahip olmamasıdır. Bu, bulunduğunuz yere bağlı olarak filmi anlayamayacağınız anlamına gelebilir. Bir filme altyazı eklemek ya da filmi kendi altyazınızı yazmanız aslında çok da zor bir olay değildir. Sadece biraz zaman ve sabır ile bu işi kolayca çözebilirsiniz.

Not: Bu içerik, altyazı içermeyen bir filme altyazı eklemeyi öğretir.

 1. Bilgisayarınızla yanlızca altyazı ekleyeceğinizi bilin.

Geçerli bir DVD oynatıcıda DVD menüsünde “Ayarlar” veya “Dil” başlıkları altında bulunan “Altyazılar” seçeneği yoksa, bunları gelişmiş yazılım ve donanım olmadan ekleyemezsiniz. DVD’ler korunur ve yeniden yazılamaz, DVD oynatıcınız yeni diller ekleyemez. Ancak, bilgisayarınız tamamen farklı bir canavardır ve bilgisayarınızda izlediğiniz bir filme bulabileceğiniz yeni altyazılar ekleyebilirsiniz.

 • Eğer ki filmi bir DVD oynatıcıda izliyorsanız, DVD oynatıcınızın kumandasındaki “altyazılar” tuşlarını deneyin.

 1. Altyazı eklemek istediğiniz filmi yeni bir klasör oluşuturup içerisine koyun.

Arama veya Windows Gezgini araclığıyla altyazı ekleyeceğiniz film dosyasını bulun. Bu dosyalar büyük olasılıkla, .mov, .avi veya .mp4 dosyası uzantılıdır. Burada film dosyası ile oynamamıza gerek yok, ancak onu bulup yeni bir altyazı dosyasıyla birleştirmemiz gerekecek. Altyazı dosyaları genellikle .SRT uzantısıyla biter ve içerisinde sadece film boyunca her başlığın oynatılması gereken kelimeler ve süreleri bulunur.

 • Altyazıları okumak için filmin kendi .SRT dosyasına ihtiyacınız var.
 • Bazı eski altyazı dosyaları .SUB uzantısı ile bitebilir.

 1. Doğru dosyayı bulmak için “Film Adı + Dil + Altyazılar” olarak arama motorunda arayın.

Favori arama motorunuza gidin ve altyazıları kendi dilinizde arayın. Örneğin, X-Men: First Class için Endonezya altyazıları istiyorsanız, “X-Men: First Class Indonesian Subtitles” olarak arayabilirsiniz. Bulduğunuz ilk siteyi açıp indirin. Altyazı dosyaları küçük olduğu için virüs içermez.

 • Turkcealtyazi.org sitesi aracılığıylada filmleriniz için geniş bir altyazı arşivine ulaşabilirsiniz.

 1. Aradığınız filmin altyazısını indirin.

SRT uzantılı altyazı dosyasını indirin. Pop-up’lardan kaçının ve sadece .SRT veya .SUB dosyalarını indirdiğinizden emin olun. Bir sitede güvensiz hissediyorsanız, başka bir yere gidip ve yeniden bulun.


 1. Film dosyanızı eşleştirmek için altyazı dosyasını yeniden adlandırın.

Film Filmadi.AVI ise, altyazınızın Filmadi.SRT olarak yazılması gerekir. İndirdiğiniz altyazı dosyasını, bulun (Genellikle İndirilenler Klasörü) ve uygun şekilde yeniden adlandırdığınızdan emin olun. .SRT dosya adı filmle aynı adda olmalıdır.


 1. .SRT dosyasını film klasörüne taşıyın.

Daha önce olşuturduğunuz ve filmi taşıdığınız klasör içine indirdiğiniz .SRT dosyasını taşıyın. Bu şekilde çoğu video oynatıcı otomatik olarak dil dosyasını algılayacaktır.

 • Bu konuda dünya genelinde en çok kullanılan video oynatıcısı VLC player sizi yanıltmayacaktır.

 1. Birleştirme; YouTube filmleri olarak yükleme sırasında “Altyazılar” seçeneğini seçin.

Altyazılar’ı tıkladıktan sonra, “Başlık Ekle” seçeneğini tıklayın ve .SRT dosyanızı seçin. “Altyazı Parçası” etkin olduğundan ve “Transcript Track” öğesinin olmadığından emin olun. Altyazıları etkinleştirmek için videonuzu izlerken “CC” düğmesini tıklayın.


Bununla ilgili nasıList'ler

Yorum Yap ·

[ratemypost]

Sıradaki nasıList ↓

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail