Gebelik Testi Nasıl Yapılır

Günümüzde evli bayanlar genellikle gebelik testi nasıl yapılır tam olarak bilgi sahibi değil. Bayanlar kendi aralarında gebelik test silik çizgi, gebelik test pozitif, gebelik test yap, hamilelik testi nasıl yapılır gibi sorular sormaktadırlar. Tüm bu soruların cevabını nasıList ekibi olarak sizler için derledik.

Hemen sayfayı aşağı kaydırarak gebelik testi nasıl yapılır resimli ve adım adım öğrenin!

[YÖNTEM-1] Hamilelik Testi Yapmayı Öğren

 1. Herhangi bir eczane ya da sağlık mağazasından gebelik testini alın.

Size en yakın eczane ya da online sağlık mağazaları üzerinden gebelik testi edinin.

 1. Test zamanını iyi ayarlayın.

Hamilelik testi yapmak için uzmanlar bir hafta beklemeyi en uygun zaman olarak görse de sabırsızlıklardan ötürü bir gün bekleyerek testi yapabilirsiniz.

 1. Kullanma talimatlarını iyice okuyun.

Çoğu hamilelik testi aynı olsa da farklı firmaların ürünleri için kullanma talimatları ve test çubuğu üzerindeki işaretler farklı olabilir.

 1. Kendinizi hazırlayın.

Evde hamilelik testlerine kesin olmayan bir sonuçla karşılaşabileceğiniz için moralinizi bozmayın ve yüksek tutun. Ellerinizi ılık su ve sabunla iyice yıkayarak testi ambalajından çıkarın.

 • Olası kötü bir durum için mutlaka eşinizi ve bir arkadaşınızı yanınızda bulundurun.

[YÖNTEM-2] Hamilelik Testini Yapın

 1. Tuvalete girin ve testi uygulayın.

Kendinizi tamamen hazır hissettiğinizde tuvalete girin ve test çubuğu üzerine idrarınızı yapın.

 • Test kullanma talimatlarını iyice okuduğunuzdan emin olun çoğu testler için idrar süresi 5 saniyedir. Gerekirse bir kronometre kullanın.
 • Çubuğun emici ve açık tarafına idrar yaptığınızdan emin olun.

 1. Plastik kap ile test yapacaksanız damlalık kullanın.

Bir plastik kap ile gebelik testini yapacaksanız damlalık aracılığıyla test alanına idrarı damlatın. Bazı test markaları test çubuğunun emici ucunu idrar içine daldırmayı gerektirir. Bu işlemde 5 – 10 saniye içerisinde tutun.

 1. Belirtilen süre zarfını bekleyin.

Test çubuğunu sonuç alanı yukarı bakacak şekilde temiz ve düz bir yüzeye bırakın. Bekleme süresi standart olarak 1 – 5 dakika arasında olup bazı markalarda testin sonuç vermesi 10 dakikaya kadar çıkabilir.

 • Bekleme süresi boyunca test çubuğuna bakmayın. Bu sizi daha çok endişelendirecektir. Kendiniz için bir bardak kahve ya da sizi mutlu edecek egzersiz hareketleri yapın.
 • Bazı test çubuklarında testin çalıştığını göstermek için küçük bir zamanlayıcı sembolü/çizgisi vardır. Eğer sizin test çubuğunuzda bu olay var ve ekranda gözükmüyorsa yeni bir test yapın.

gebelik testi nasıl yapılır

 1. Sonuçları kontrol edin.

Kullanma talimatındaki süre tamamlandıktan sonra sonuç için test çubuğunu kontrol edin. Her test markası için standart olarak “+” ve “-“, test alanı üzerinde renk değişimi ya da “C” ve “T” gibi  farklı simgeler kullanabilir.

 • Ekran üzerinde tek bir çizgi olarak gördüyseniz bunu olumlu bir sonuç olarak düşünebilirsiniz. Böylesi durumlarda yanlış pozitif sonuçlar çok nadirdir.
 • Sonuç pozitifse; Hamileliğinizi doğrulamak için doktorunuzla randevu almalısınız. Bu genellikle bir kan testi kullanılarak yapılır.
 • Sonuç negatifse; Bir hafta daha bekleyin ve hala süreye henüz başlamadıysanız testi tekrar yapmalısınız.

İlginizi Çekebilir >> Sağlıklı Beslenme Nasıl Yapılır?

 


Bununla ilgili nasıList'ler

Yorum Yap ·

[ratemypost]

Sıradaki nasıList ↓

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail