Reflektörlü Giysi Standartları Nelerdir? Kıyafet Seçiminde Dikkat Edilecekler

Reflektörlü giysiler yüksek parlaklığa sahiptirler. Bu yüzden birçok sektörde kullanılmaktadırlar. İş kıyafeti olarak kullanılmaları zorunlu hâle getirilmiştir. Çalışanların görünür olmaları bu sayede güvende tutmaları için kullanılmaktadır. Böylece oluşma ihtimali yüksek iş kazalarının da önüne geçilebilmektedir. İş kıyafetlerinin doğru kullanımı sayesinde birçok sektörde yüksek güvenlik sağlamaktadır. 

Reflektörlü yelek ve mont yüksek parlaklığa sahip iş kıyafetlerinin bunların başında gelmektedir. Karanlıkta çalışan kişilerin görünmesi ve fark edilmesi için fosforlu renklere sahiptirler. Daha net ve uzaktan görünürlüğü sağlamaktadırlar. İşçi kıyafetleri, iş ortamında sürücülerin, iş aleti operatörlerinin ve diğer işçilerin çevrelerindeki diğer çalışanları fark edebilmeleri için tasarlanmışlardır. Reflektörlü giysiler, vücudu 360 derece sararak işçilerin her açıdan görünürlüğünü sağlamaktadırlar. Reflektörlü giysilerin standartları nelerdir ve seçilirken nelere dikkat edilir sorularının yanıtlarını yildirimlargiyim.com.tr’den Tasarımcı Esra İyiiş verdi: 

Reflektörlü Giysi Seçimindeki Önemli Unsurlar

Son dönemlerde yüksek görünürlüğe sahip reflektörlü iş kıyafetlerinin kullanımı giderek daha çeşitli ve fazla sektörlere yayılmaya başlamıştır. Bu sayede çalışan herkes gece ve gündüz mesailerinde kolay fark edilebilmektedir. Görünürlüğün güç olduğu birçok ortam ile açıdan da görünür hale gelebilmektedir. Bu kıyafetlerde kullanılan materyaller önem teşkil etmektedir. Güvenirliği ve dayanırlığı baz alınarak üretilmiş güvenlik ürünleri iş kazalarının önüne geçmekte büyük önem taşımaktadır. Temel amacı güvenliği sağlamaktadır. Ayrıca, çalışanların sınıflandırılması için de kullanıldığı çok alan bulunmaktadır. Reflektörlü mont ve yelek,  üzerinde ışığı yansıtan bantlar sayesinde görevini yapabilmektedir. Giysilerin üzerinde reflektörlü malzemelerin konumları ile ilgili performans seviyeleri değerlendirilmektedir. Ayrıca reflektörlü giysi standartlarına uygunluğuna mutlaka bakılması gerektiğinin altı çizilmektedir. 

Ulusal ve uluslararası standartlar yüksek görünümlü iş kıyafetlerinde aranan önemli unsurlardı. Mevzuata uygunluğu, gerekli belgelere sahip olması, CE belgesini kapsaması ve güvenliğinin test edilmiş olması bahsedilen standartlar için gerekli olmaktadır. Floresan arka planlı ve reflektörlü malzemelerin optik birimler sayesinde ışığın geldiği yöne geri döndürüyor olabilme özelliği aranmaktadır. Güvenlik yelekleri, ceketleri ve diğer birçok kıyafetin üzerine takılabilen bu malzemeler belli bir yansıtma katsayısına sahip olmaktadırlar. Reflektörlü giysilerin fazla geniş olmaması ve kullanılacak alanlara göre bant sayısı ile tasarımlarına dikkat edilmektedir. 

Yüksek Görünürlü Kıyafetlerin Kullanım Alanları Nelerdir? 

Reflektörlü mont, yelek, tulum, pantolon ve benzeri giysilerin birçok kullanım alanları mevcut olmaktadır. İnşaat, yol, havaalanı, demiryolu, özel güvenlik, acil müdahale çalışanları, alan mühendisleri, olay yeri inceleme ve trafik polisleri ilk akla gelen kullanıcıları olmaktadır. Sadece iş kıyafeti olarak zorunlu değillerdir. Örneğin, reflektörlü yelek bisiklet ve motosiklet kullanıcılarının giymesi gereken kask ve mont gibi güvenlik ekipmanlarından biri sayılmaktadır. Reflektörlü yeleklerin iş elbiselerinin üzerine giyilebiliyor olması büyük avantaj sağlamaktadır.  Montlar ise dört mevsim kullanılabilirlikleri ve işlevsel tasarımlarıyla yararlıdır.


Bununla ilgili nasıList'ler

Yorum Yap ·

[ratemypost]

Sıradaki nasıList ↓

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail