Okey Nasıl Oynanır

Okey nasıl oynanır, öğretiyoruz! Okey, boş zamanlarınızı eğlenceli bir şekilde dolduracağınız bir oyun türüdür. Toplamda 4 ıstaka ve 4 kişi ile oynanır. Zar atıp, oyunu kurduktan sonra ve okeyi seçtikten sonra tüm oyunculara taşları dağıtarak kalan taşları ayarlayarak oyunu başlatmanız gerekir. Okey oynayan kişiler, tam olarak kazanana kadar ellerini göstermezler. Okeyde puanlama, bir oyuncunun nasıl kazanacağına dayanır. Kaybeden oyuncular puan kaybeder. Okey oynamayı bilmeyen kişiler genel olarak telefonda okey nasıl oynanır kısaca gibi sorular soruyorlar biz de nasıList ekibi olarak tüm bu soruların cevabını sizler için derledik.

Hemen sayfayı aşağı kaydırarak okey nasıl oynanır resimli anlatım olarak adım adım öğrenin!

[YÖNTEM-1] Okey Oyunu Hazırlama Adımları

 1. Her oyuncuya bir adet ıstaka verin.

Istaka, her oyuncunun oyun sırasında taşlarını düzenli tutmasına yardımcı olacak. Her oyuncu sadece bir adet ıstaka yeterli olacaktır.

 • Okey oynamak için en az 4 oyuncu gereklidir.

 1. Taşları masaya dökün ve karıştırın.

Taşların yüzeyi aşağı tarafta olmalıdır, böylece oyuncular hangi karoların nerede olduğunu göremezler. Taşları karıştırmak için ellerinizi kullanın, iyice karıştıklarından emin olun.

 • Her taş, üzerinde 1’den 13’e kadar 1 numaradan oluşur. Ayrıca taşlar 4 toplam renkten oluşur. Bunlar: kırmızı, sarı, yeşil ve siyah. renkleridir. Her renkte aynı sayıdan 2 tane vardır, bu yüzden 2 kırmızı, 2 yeşil vb.

 1. Oyuncuyu seçmek için zarı atın.

Her oyuncu zarı bir kez atar. Hangi oyuncu en yüksek sayıyı alırsa oyuna o başlar. Her turdan sonra oyunu başlatan oyuncu değişir. Oyun masa etrafında saat yönünün tersi yönünde devam eder.

 1. Taşları ıstaka önüne yerleştirin.

Taşları üst üste 5 taş olarak toplamda 21 tane olacak şekilde yerleştirin. Taşları istifledikten sonra, geriye 1 karo kalması gerekir. Oyun başlangıcı ekstra karo taşlarına dayanır. Her oyuncunun önünde kaç tane yığının olduğu önemli değildir, ancak oyuncu ıstaka önünde en az 6 yığına sahip olmalıdır. Her oyuncu taşlarını ıstaka önünde düzgün bir şekilde sıralamalıdır.

 • Dağıtıcı haricindeki her oyuncu, eşit sayıda yığına sahip olmalıdır. Yığınlar eşit olarak dağılmazsa, dağıtıcıya tamamlaması için taş verin.

[YÖNTEM-2] Okey Seçimini Yapın

 1. Zarı atın.

Taşları dağıtan oyuncu olarak, hangi yığından başlamayı belirlemek için zarı atın. Gelen ilk numara, dağıtcının önünde hangi yığından okey bulmak için çalıştığını gösterir. Taşları soldan sağa doğru sayın.

 • Zar üzerindeki sayı, dağıtıcının önündeki yığın sayısından yüksekse, diğer oyuncuların yığınlarına saymaya devam edin, saat yönünün tersine hareket edin.

 1. Zarı tekrar atın.

Yığını seçtikten sonra, zarı tekrar atın. Zarda çıkan sayı, desteden hangi döşemeyi seçmeniz gerektiğini gösterir. Yığının altından yukarı doğru sayın.

 • Bir yığında sadece 5 taş vardır, bu yüzden 5’in üzerinde bir sayı alırsanız, sayınızı devam ettirmek için yığının altına dönün. Yani örneğin, zarda 9 rakamını görürseniz, alttan 5’e kadar sayın, ardından tekrar yığının alt tarafından başlayarak üste doğru saymaya devam edin.

 1. Okeyi seçin.

Dağıtıcının seçtiği yığın, okey seçimine yardımcı olur. O taşı alın ve yüzü yukarı bakacak şekilde yerleştirin. Okey çıkan taştan bir numara büyük olur.

 • Örneğin, çıkan taş mavi 8 ise okey burada mavi 9 olur.
 • Oyunda “Sahte okey” denen iki boş taş vardır. Bu taşlar okeyle aynı olur, bu yüzden bir oyuncu yanlış taşlardan birini çekerse, okey taşı çekmiş gibi aynı davranır.

[YÖNTEM-3] Okey Taşlarını Dağıtın

 1. Dağıtıcının sağ tarafındaki oyuncu ile başlayın.

Bu oyuncu, üstte okey olan yığını, yığınların en sağına alır. Daha sonra sağdaki sonraki oyuncu, ilk oyuncunun aldığı yığının sağına yığar.

 1. Her oyuncu 2 yığına sahip olacak şekilde taşları dağıtın.

Her oyuncu en az 2 yığına sahip olacak şekilde taşları dağıtın. Bu işlemi yaparken saat yönünün tersi yönünde hareket edin. Her oyuncu 2 taş yığınını aldıktan sonra kalan taşları dağıtın.

 1. Kalan taşları dağıtın.

Her oyuncu 2 tam yığını aldıktan sonra, dağıtıcı sağ taraftaki oyuncuya tüm yığını, önceki oyuncunun son yığınının sağında olduğu yere götürür. Masa etrafında saat yönünün tersine hareket eden bir sonraki oyuncu, bir sonraki yığından sağa doğru 4 taş alır. Sağ taraftaki oyuncu, o yığındaki son taşı ve artı 3’ünü alır. Dağıtıcı, son 2 taşı bu yığına alır ve ardından bir sonraki yığından başka bir 2 taş alır.

 • Her oyuncunun elinde, 16 taşa sahip dağıtıcı haricinde toplamda 15 taş bulunmalıdır.

 1. Kalan taşları masanın ortasında toplayın.

Tüm oyuncuların taşları tam olduğunda, taşların geri kalanını masanın ortasına taşıyın. Bunlar oyuncuların oyun boyunca oynayacağı taşlardır. Yukarı bakan okey döşemeli yığın, dağıtıcının önündeki sırada sağa doğru tamamen yerleştirilmelidir.


[YÖNTEM-4] Okey Nasıl Oynanır

 1. İlk oyuncu sizseniz yere bir taş atın.

Eğer dağıtıcının sağındaki oyuncu sizseniz, önce siz oynayın. Taşlarınıza bakın ve sonra istediğiniz taşı atın. Yere attığınız taşları karıştırmayın.

 • Okey, amaç olarak taşlardan set oluşturmaktır. Bir set oluşturmayan veya çalışma yapmanıza yardımcı olmayan taşı atın.

 1. Her dönüşte ortadaki taşları kullanın.

Eğer sizden önceki oyuncuda işinize yaramayan bir taş varsa oyunun her dönüşünde masanın ortasında duran taşı alarak oyuna devam edin.

 1. Bir taş atın.

Yeni taşı aldığınızda ıstakada bulunan bir taşı atmanız gerekir. Taşı masa üstünde ıstaka dışında sağ tarafa atın.

okey nasıl oynanır

 1. Taşlarınızı perler halinde dizin.

Turu kazanmak için kazanan bir eli ortaya çıkarmanız gerekir: Bu genellikle perlerden oluşan taşlardan oluşur. Bir per, aynı sayıya ancak farklı renklere sahip 3 veya 4 taştan oluşan bir koleksiyondur. Bir per aynı renge sahip 3 veya daha fazla ardışık olarak numaralandırılmış taştan oluşur.

 • Örneğin, 7 yeşil, 1 kırmızı ve 1 siyah 7’ye sahip bir per oluşturabilirsin. Ama 7 siyah ve 7 yeşil 7 siyah per yapamazsın.
 • Çiftleri per olarak da yerleştirebilirsiniz. Tüm çiftlerin kazanan bir elini bırakabilirseniz, diğer oyuncuları daha fazla puan kaybetmeye zorlarsınız. Bir çift aynı sayıya ama farklı renklere sahip 2 taştan oluşur.

 1. Turu kazanmak için kazanan bir el ortaya çıkarın.

Taşlarınızın 14’nü perler halinde düzenlendikten sonra, oyunu kazanmak için elinizi gösterebilirsiniz. Kazanan bir eliniz olmadan perlerinizi asla göstermeyin.

 • Fazladan bir taş atmak zorunda olduğunuzu unutmayın, bu yüzden atmak için yeni bir taş almanız gerekebilir.

 1. Mümkünse okey’i atın.

Kazanan elinizi ortaya çıkardıktan sonra oyunu kazanmak için ekstra bir taş atmanız gerekiyor. Elinizde bir okey varsa, en son atmayı deneyin. Bu kazandığınız zaman diğer oyuncuların kaybetmesi gereken puan sayısını artıracaktır.


[YÖNTEM-5] Okey Oyunu Puanlaması

 1. 20 puanla başlayın.

Her oyunun başında, oyuncular 20 puan ile başlar. Her oyundan sonra, puan düşülür. Oyunun sonunda en çok puan alan oyuncu kazanır.

 1. Turu kaybederseniz puanları çıkarın.

Her turun sonunda, kaybeden oyuncunun kazanan oyuncu puanını temel alarak puanları düşürür. Kazanan herhangi bir puan kazanmaz, ancak puan kaybetmez.

 • Kazanan, sıradan normal olarak biterse her oyuncu 2 puan kaybeder.
 • Eğer kazanan oyunu bitirmek için okey atarsa, diğer oyuncular 4 puan kaybeder.
 • Kazanan oyuncu elinde 7 çift varsa, diğer her oyuncu 4 puan kaybeder.

 1. Skor sıfıra ulaşıncaya kadar okey oynamaya devam edin.

Masada bulunan 1 veya daha fazla oyuncu sıfır puanına indiğinde, oyun biter. Bu noktada en yüksek puana sahip oyuncu oyunu kazanır. Okey nasıl oynanır adlı içeriği nasıList üzerinde okudunuz.

İlginizi Çekebilir >> Paket Lastiği İle Top Nasıl Yapılır?


Bununla ilgili nasıList'ler

Yorum Yap ·

[ratemypost]

Sıradaki nasıList ↓

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail