Sargı Bezi Nerelerde Kullanılır? Bezlerin Ölçüleri Nelerdir?

Sargı bezleri yaraların özelliğine göre farklı çeşitlerde üretilmiştir. Hijyen açısından önemli olan bu ürünler, ilk yardım çantalarında bulunması zorunludur. Hem yarayı kapatmak hem kanamayı durdurmak hem de sarmak için kullanılma uygun bezlerdir. Bu yüzden çok fonksiyonlu olan sargı bezleri kullanım alanına göre de farklı ölçülerde üretilmektedir. Çünkü vücudun her bölgesi farklı ölçülere sahiptir. Bu yüzden seçilecek olan sargı bezi boyutu kullanılacak alanın boyutuna paralel olmalıdır. Sargı bezi kullanımı konusunda deremedikal.com’dan Fatih Sercan Dere, önemli bilgilendirmeler yapmaktadır: 

Sargı Bezi Boyutları Nelerdir?

Sargı bezleri yaranın özelliği ve yaralı bölgenin genişliğine göre farklı boyutlara sahip bezlerden oluşmaktadır.  Kafa yaralanması gibi geniş çaplı alanlarda büyük boy sargı bezleri oldukça kullanışlıdır. Çünkü kafanın tamamının sarılması için sargı bezinin geniş olması gerekmektedir. Bandaj olarak kullanılan sargı bezleri ise 8,12, 24 cm gibi ölçeklerde üretilmiştir. Uzunluk bakımından ise 100 metreye kadar uzunlukta olan çeşitler bulunmaktadır. Çeşitli pansumanlarda kullanılan hidrofil sargı bezi, 10 cmx10 metre, 15 cmx10 m gibi ölçülere sahiptir. Aynı şekilde üçgen sargı bezleri, ilk yardım uygulamalarında kullanılmaktadır. Bu bezler ise 110x90x90 cm, 96x96x136 ölçülerde üretilir.

Sargı Bezi Niçin Kullanılır?

Çeşitli yaralanmalar sonucu yara üzerine konulan pansuman bezini sabit tutmak için kullanılmaktadır. Sargı bezleri kol kırılması, bilek burkulması veya çatlaması vb. durumlarda bölgenin sabit kalmasına yardımcı olmaktadır. Ayıca açık yaralarda, yaranın mikrop kapmaması için kullanılmaktadır. Pek çok kullanım alanı bulunan sargı bezlerinin yaraların iyileşme sürecine etki ettiği bilinmektedir. Temiz kalan yara daha çabuk iyileşeceği için sargı bezlerinin önemi büyüktür. Tıbbi ürünler arasında kullanım alanı en yaygın olan bu bezler, steril ve %100 pamuk malzemeden üretilmiştir. Yumuşak dokusundan dolayı yaralı bölgeye zarar vermeyen, rahatsızlık hissi oluşturmayan yapısı vardır. Bunlara ek olarak sargı bezlerinin şişkinlikleri önlemek için de kullanıldığı yerler vardır. Bu bezler genellikle tek kullanımlık ürünlerdir. Kan dolaşımına engel olmamak için sargıların çok sıkı olmamasına da dikkat edilmesi gerekir. 

Sargı bezi çeşitli yaralanmalar sonucu açık ya da kapalı yaranın üstünü kapatmaya, sarmaya yarayan bezdir. Pamuklu kumaştan elde edilen bu bezler çeşitli mikroplardan arındırılmış steril hâlde bulundurulmaktadır. Farklı yara ve yaralanmalarda kullanılan oldukça geniş ürün çeşitliliğine sahiptir. Örneğin, açık yaralarda meydana gelen kanamaları durdurmak için tampon sargı bezleri kullanılmaktadır. Belirli aralıklarla değiştirilmesi gereken pansuman sargı bezleri ise açık yaraların üstünde kısa süreli bekletilerek yaranın enfeksiyon kapmasını engellemektedir. Elastik sargı bezi ise kırık, çıkık ve herhangi bir sporcu sakatlanmalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Elastik bezler hava alabilir yapısı ile bilinmektedir. Kullanıldığı alanlarda kan dolaşımına engel olmadığı için tercih edilmektedir.


Bununla ilgili nasıList'ler

Yorum Yap ·

[ratemypost]
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail