Xml Dosyası Nasıl Açılır?

Xml dosyası nasıl açılır, ya da xml dosyası açma gibi soruların cevabını bu içerikte bulabilirsiniz.

XML dosyası, tek başına görüntülenemezken yardımcı programlar (Not Defteri, Google Chrome vb.) ile kolay bir şekilde açılmaktadır.

XML Dosyası Nedir?

XML (eXtensible Markum Language), İnterneti kullanarak veri alışverişi yapan sistemler ve platformlar arasındaki veri iletişimini standart hale getirmek için W3C (World Wide Web Consortium) tarafından geliştirilen bir veri iletişim standardıdır.

XML Dosyası Açma Nasıl Yapılır?

XML dosyasını bilgisayarınızda açmak için 3 ayrı yol kullanabilirsiniz. İlk yol olarak masaüstü bilgisayarınızda bulunan “Not Defteri” uygulamasını kullanımı için aşağıdaki talimatları izleyin;

  • Masaüstü bilgisayarınıza daha önce indirmiş olduğunuz “.xml” uzantılı dosya üzerine fare ile sağ tıklatın.
  • Açılan seçenekler penceresinden “Birlikte aç” ve ardından Windows işletim sistemi için “Not Defteri” Mac işletim sistemi için ise “TextEdit” seçeneğini seçin.
  • Açılan Not Defteri uygulaması ile .xml uzantılı dosya içerisinde bulunanları artık görüntülüyor olmalısınız.

İkinci bir yol olarak Masaüstü bilgisayarınızda bulunana herhangi bir İnternet tarayıcı program kullanımı için aşağıdaki talimatları izleyin;

  • Masaüstü bilgisayarınıza daha önce indirmiş olduğunuz “.xml” uzantılı dosya üzerine fare ile sağ tıklatın.
  • çılan seçenekler penceresinden “Birlikte aç” ve ardından  bilgisayarınızda bulunan herhangi bir internet tarayıcısını (Örn. Google Chrome) seçin.
  • Açılan internet tarayıcısı sekmesinde masaüstünde bulunan .xml uzantılı dosya içerisinde bulunanları artık görüntülüyor olmalısınız.

Üçüncü bir yol olarak 3.parti olarak adlandırılan XML dosyası görüntüleme programı kullanmalısınız.

Mobil Cep Telefonu İle XML Dosyası Açma

Xml dosyası nasıl açılır android ya da iOS işletim sistemli cihazlarda diyorsanız bu sorunun cevabının zor olmadığını bilin. Bunun için masaüstü bilgisayarınızda olduğu gibi mobil cihazınızda da herhangi bir internet tarayıcısı kullanmak olacaktır. Bu işlem için bir diğer yol ise App Store ve Google Play üzerinde bulunan bir program kullanmak olacaktır. Programı edinmek için market uygulamasının arama alanına “XML Viewer” terimini yazmanız ve ilk sonucu indirip telefonunuza kurun ardından program içerisinden .xml uzantılı dosyayı seçerek açın.

Aşağıda sizin için örnek xml dosyası linki verilmiştir. Bu adres üzerinden xml dosyasını bilgisayarınıza ya da cep telefonunuza indirerek xml dosyasını explorerda açma yapabilirsiniz.

Örnek .xml uzantılı dosya indirmek için tıklayın

Bu içerik hoşunuza gittiyse Pubg Hesap Çalma Nasıl Yapılır? adlı içeriğimize de göz atabilirsiniz.


Bununla ilgili nasıList'ler

Yorum Yap ·

[ratemypost]

Sıradaki nasıList ↓

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail