Sporcu Beslenmesi Nasıl Yapılır?

Genç sporcuların hem sporlarında hem de genel olarak beslenmelerinde hala büyümekte olan bedenleri için yakıt gerekir. Sporcu beslenmesi için sağlıklı, basit yiyecekler en iyi performanslarını göstermelerine ve birinci sınıf sağlıkta kalmalarına yardımcı olur. Kaliteli yiyeceğin pahalı ya da zaman alıcı olduğu gözükebilir, fakat biraz planlamayla ekonomik ve yönetilebilir olabilir. En önemli şey, aşırı işlenmiş gıda maddelerinden kaçınmak ve organik yiyecekler yemektir.

Hemen sayfayı aşağı kaydırarak nasıList ekibinin sizin için derlediği sporcu beslenmesi listesini okuyun sağlık standartlarınızı yükseltin.

[YÖNTEM-1] Sporcular İçin Beslenme Yapmayı Öğrenin!

  1. Organik yiyecekler tüketmeye özen gösterin.

Her gün bol miktarda protein tüketmenin yanı sıra taze ve organik sebzeler, meyveler ve kompleks karbonhidratlar tüketmeniz gerektiğini unutmayın.

  • Bazı favori gıdaların üzerine aparatif (örneğin tavuk, ton balığı, brokoli, yeşil fasulye ve pirinç) koyun.

  1. Sebze alırken sürekli almak yerine dondurucunuzu kullanın.

Et, meyve ve sebze gıdalarını saklamak için dondurucunuzu kullanın. Mevsim meyveleri ve sebzeleri satın alın ve daha sonra kullanmak üzere dondurun (hatta suyunu kurutun). Çilekler, şeftaliler ve yaban mersini bile, dondurulduktan sonra yoğurt ile lezzetli olabilir.

  1. Protein ağırlıklı ara porsiyon tüketin.

Eğer zaman sizin için değerliyse çabuk olan ve protein küpü yiyecekleri tüketin. Ara porsiyonlarınızda da bu gıdaları tüketmeye özen gösterin.

  • Vakum paketi kullanarak dondurulmuş gıdaları tuketebilirsiniz.

  1. Tam yağlı süt tüketin.

Eğer spor yaparken süt tuketiyorsanız tam yağlı süt tüketmeye özen gösterin.

  1. Hareket halindeyken atıştırmak için protein ağırlıklı gıdalar tüketin.

Atıştırmalıklar arasında organik havuç veya taze süt, kereviz, yer fıstığı veya haşlanmış yumurta üzerine fıstık ezmesi tüketebilirsiniz.

  1. Daha fazla sağlıklı besin için farklı çeşitler deneyin.

Yeni şeyler denemek ve farklı yiyecekleri keşfetmek için tereddüt etmeyin. Basit baharatlar, sağlığa yararlı olur ve yiyeceklerinize de lezzet katmaktadır.

  1. İşlenmiş gıdaları tüketmekten kaçının.

İşlenmiş gıdalar genellikle gizli şekerler, yapay tatlandırıcılar veya gereksiz veya zararlı koruyucu maddeler içerir. Kahvaltılık gevrekler genellikle fazla işlenir, bu nedenle bunları tüketmek zorunluysa, daha düşük şeker içeriği olan ve tam tahılların bir kısmına sahip olanları arayın.

sporcu beslenmesi nasıl yapılır

  1. Spor yaparken sevdiğiniz gıdaları pişirin.

Birden fazla öğün için bir kerede yeterli miktarda yemek yapabilir ve ekstra maliyetlerin yanı sıra zamandan tasarruf edebilirsiniz. Örneğin, bütün bir tavuğu pişirin ve bir çabayı en üst düzeye çıkarmak için sunumu çeşitli öğünlerde değiştirin.

İlginizi Çekebilir >> Hızlı Vücut Geliştirme Hareketleri Nasıl Yapılır?


Bununla ilgili nasıList'ler

Yorum Yap ·

[ratemypost]

Sıradaki nasıList ↓

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail